Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Kulturní akce > Proběhlé akce > Návštěva hřbitovů - památka zesnulých

Návštěva hřbitovů - památka zesnulýchDatum konání:
25.10.2022

Dne 2.11. je „Památka všech věrných zesnulých“ či vzpomínka na všechny věrné zesnulé, nebo lidově řečeno - dušičky, jsou svátkem, kdy se římsko-katolická církev modlí za zemřelé.

Tradičně se v našich zemích navštěvují hřbitovy, pokládají se květiny a zapalují se svíce. Vzpomínky na zemřelé se drží ve všech koutech světa, ovšem v podstatně jiné formě než u nás. Nejznámější variantou tohoto svátku, který se postupně dostává i k nám je Halloween.

Proto jsme si s uživatelkami, které měli zájem, naplánovaly cestu na hřbitovy v úterý 25.10., abychom našim drahým zesnulým zapálily svíčku a pomodlily se.

Vyjely jsme hned ráno po snídani. První hřbitov jsme měli naplánovaný ve Vedrovicích, kde na uživatelku čekal už syn. Syn uživatelky nás doprovodil ke hrobům a společně jsme zapálili svíčku. Poté nás pozval k sobě domů na kávu, ale bohužel jsme musely odmítnout, protože nás čekala ještě dlouhá cesta. Slíbily jsme ale, že určitě někdy naplánujeme výlet do Vedrovic a rády přijmeme pozvání na kávu.

 Další zastávka byla v Trstěnicích a poté jsme pokračovaly do Šatova, kde vystoupila pouze jedna uživatelka, která chtěla zapálit svíčku a položit věnec na hrob svého manžela.

U každého hrobu nám uživatelky vyprávěly, kdo je v hrobu pochovaný a jaký měli mezi sebou vztah.

Z Šatova jsme jely přes Znojmo, kde jsme navštívily kavárnu. Objednaly jsme si kávu, většina si dala oblíbené capuccino a vybíraly si mezi velkou nabídkou zákusků. Někdo si dal ovocný dortík, někdo zase bramboru a věneček. Po dobré kávě a výborném zákusku jsme nastoupily do auta a spokojeny jely zpět do Domova.

Den se nám vydařil a my měly dobrý pocit, že jsme mohly navštívit hroby svých drahých zesnulých.