Proběhlé akce

Univerzita třetího věku

26.02.2018

Dne 22. 2. 2018 k nám do zařízení již potřetí přijeli manželé Dohnalovi, představit nám obsah budoucích hodin, kdy jsme se opět zapojili do projektu Masarykovi univerzity -  U3V.

Projekt, který byl zahájen v roce 2015 - je zaměřen na výuku a přímou práci se seniory v těchto pobytových zařízeních. Některých kurzů se rovněž účastní pracovníci sociálního zařízení, kteří poskytují v rámci kurzu podporu účastníkům. Projekt byl zahájen díky finanční dotaci Jihomoravského kraje a byl původně realizován jen v rámci zařízení zřizovaných Jihomoravským krajem. Postupně se rozšiřuje do zařízení městský a také mimo Jihomoravský kraj.

Kurzů zaměřených na tzv. trénování paměti se zúčastňují i pracovnice/pracovníci sociálních služeb, kteří svým klientům poskytují v průběhu kurzů podporu. Současně se tak stávají i oni studenty, nejen že  v rámci vzdělávání získávají nové informace, ale získávají i nové praktické zkušenostiv metodice vedení kognitivních cvičení, získávají inspiraci a nové typy cvičení, které je možné provádět v rámci aktivizační práce.

Mezi hlavní témata 3 modulu U3V patří:

 Ústní hygiena a její vliv na celkové zdraví – těla i duše.

 Mozek jako zprostředkovatel informací mezi naším vnitřním a vnějším (okolním) světem.

 „Moderní“ nemoci a náš imunitní systém.

 Lidské tělo jako součást většího systému vytvořeného evolucí.

 Životospráva pro zdravý mozek, tělo i duši.

 

A ze cvičení jsme si zkusili např.:

 Hry pro zlepšení poznávacích (kognitivních) funkcí.

 Poznávání Evropy, států a národů.

 Poezie – Jan Skácel, Oldřich Mikulášek, W. Schakespeare, Giovanni Boccaccio.

 Zpívání lidových písní Jižní Moravy s kytarou


 Zpět